eso-es.net
eso-es.net Eskişehir'in İlk İnternet Servis Sağlayıcısı
eso-es.net Menu
[+] Hoşgeldiniz Bugün 19 Aralık 2018 Çarşamba, Saat 15:03
Haber Kategorileri
Haber Ara
Metin:

Kategori:


Tüm Arşiv
En çok okunanlar

Google Asistan'a Tür ...
EOSB'de 'e-başvuru' ...

Güncel

Haber sitesi ile Alman politikacıları hack'lediler - 31.03.2017

İsrail'de yayın yapan haber sitesi Jerusalem Post'u hack'leyen siber korsanların bu sitedeki reklamları Almanya'dan giriş yapan kullanıcıların görebileceği şekilde manipüle ederek Alman politikacıları hedef aldığı iddia ediliyor.

Rus hacker'ların ABD seçimlerini etkilediği iddiasının hala konuşulduğu günümüzde benzer bir iddia Almanya'dan geldi.İsrail merkezli haber sitesi Jerusalem Post'u hack'leyen "yabancı hacker"larbu site üzerinden Alman Parlamentosu'nu hedef aldı. Almanya Federal Bilgi Güvenliği (BSI) tarafından yayınlanan rapora göre, Jerusalem Post'u hack'leyen siber korsanlar, sitede yer alan reklam alanına kendilerinin oluşturduğu 3'üncü parti siteleri link'ledi.

Sadece Almanya IP'si kullanlar için yapılan bu değişiklik sonrası kullanıcılar bu reklamlara tıkladıkları zaman hacker'ların yerleştirdiği sitelere giriş yaptı ve siber korsanlara karşı savunmasız kaldı.

BSI'den yapılan açıklamada teknik incelemenin sona erdiği ve en az 10 Alman bürokratın söz konusu saldırıdan etkilendiği belirtildi. BSI söz konusu kullanıcıların hacker'ların bu saldırısından ne kadar zarar gördüğüne dair bir açıklama yapmaktan kaçıncı.
Resmen açıklanmasa da hükümete yakın kaynaklara dayandırılan haberlerde Alman Parlementosu'na yapılan saldırının arkasında 2016 yılında Demokratik Ulusal Komite'nin maillerinin hack'leyen grubun olduğu bilgisine yer veriliyor.

Hacker'ların manipüle ettiği Jerusalem Post, sitenin reklam kısımlarının yabancı hacker'lar tarafından değiştirildiğini doğruladı.Jerusalem Post konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada sitenin Ocak ayında siber saldırıya uğradığını belirtti ve bu durumun fark edilmesi ile birlikte 'İsrail Siber Güvenlik Birimleri'nden yardım istendiğinin altını çizdi.

Siber güvenlik uzmanı Graham Cluley'ye göre böyle bir saldırı teorik olarak gerçekleştirilebilse de pratikte hayata geçirilmesi oldukça zor. Hacker'ların Alman IP'si ile siteye giren kişilere değiştirilmiş reklamları gösterebileceğini belirten Cluley, bu yöntem ile sadece politikacıları hedef almanın oldukça zor olduğunun altını çizdi.

Bu açıklama akıllara olası bir Rus hack saldırısını getirdi. Zira geçtiğimiz dönemde Kremlin destekli hacker'ların parlamentonun alt meclisi olan Bundestag‘daki Alman partilerini hedef alan bir saldırıya imza attıkları iddiası ortaya atılmıştı.

ntv.com.tr
30 Mart 2017 Perşembe


[ Arkadaşınıza gönderin ]
Gündem

Google Asistan'a Türkçe dil desteği resmen geldi

Güncel

EOSB'de 'e-başvuru' dönemi ...
MEGEM’de Öğrenciler Ders Ba...
Dev Proje İçin İlk Adım...
Sanayi Envanteri Hayata Geç...
İş Sağlığı ve Güvenliği Haf...
Vizyon Toplantılarının 3.’s...
EOSB'den Avantaj sağlayan H...
Eskişehirli sanayiciye nefe...
Uyuşmazlıklarında arabulucu...
Ortak Çalışma Gerçekleştiri...


Eskişehir Bilişim İletişim San. ve Tic. A.Ş.
Organize Sanayi Bölgesi Şehitler Bulvarı No:1
26110 Odunpazarı/ESKİŞEHİR

 
info@eso-es.net
0 222 236 03 75
0 800 341 0 341

© 2018 Tüm hakları saklıdır
iştirakidir
Sayfa 0.0034 saniyede oluşturuldu
ESO EOSB