eso-es.net
eso-es.net Eskişehir'in İlk İnternet Servis Sağlayıcısı
eso-es.net Menu
[+] Hoşgeldiniz Bugün 16 Aralık 2018 Pazar, Saat 04:53
eso-es.net
Kanallar
TTNET ADSL Kullanıcıları için önemli uyarı:

Türk Telekom, SPAM trafiğini azaltmak amacıyla yeni bir uygulama başlatmaya karar vermiştir. Uygulama kapsamında TTNET, dinamik IP kullanan ADSL kullanıcılarının 25. porttan mail gönderimine izin vermeyecektir. Mail gönderimleri için, 25 numaralı port yerine 587 numaralı port kullanılacaktır. Bu uygulamadan olumsuz etkilenmemek için, kullandığınız mail programında hesap ayarlarınızın Giden Sunucu portunu 587 olarak değiştirmelisiniz!

Konu ile ilgili TTNET'in açıklaması aşağıdaki gibidir:
http://www.ttnet.com.tr/web/198-1154-1-1/tr/ttnet/bunlari_biliyor_musunuz_/turkiyede_e-postalar_spamden_temizleniyor

Mail programları port değişikliği için yardımı aşağıda görebilirsiniz.

 • Outlook Express
 • Outlook 2003
 • Outlook 2007
 • Konu ile ilgili TTNET'in açıklaması

Aşağıdaki aşamaları takip ederek e-postalarınızı Outlook Express üzerinden alabilirsiniz.

1. Aşama: Outlook Express'te Araçlar ve ardından Hesaplar seçeneğini tıklayınız. 

2. Aşama: Açılan ekranda sağ kısımdaki Ekle menüsünden Posta seçeneğini işaretleyiniz.TTNET ADSL Kullanıcıları için önemli uyarı:
Türk Telekom, SPAM trafiğini azaltmak amacıyla yeni bir uygulama başlatmaya karar vermiştir. Uygulama kapsamında TTNET, dinamik IP kullanan ADSL kullanıcılarının 25. porttan mail gönderimine izin vermeyecektir. Mail gönderimleri için, 25 numaralı port yerine 587 numaralı port kullanılacaktır. Bu uygulamadan olumsuz etkilenmemek için, kullandığınız mail programında hesap ayarlarınızın Giden Sunucu portunu 587 olarak değiştirmelisiniz!
 
Port değişikliği için "Araçlar/Hesaplar/Posta sekmesine tıklayın/değiştirmek istediğiniz posta hesabını çift tıklayıp açın, Gelişmiş sekmesine toklayın
", 25 olan Giden Sunucu portunu 587 olarak değiştiriniz.

3. Aşama: MS Outlook'ta bu e-posta hesabına ait, görünmesini istediğiniz ismi yazınız.

4. Aşama: Bu kısma e-posta adresinizi yazınız.

5. Aşama: Üst seçenekte POP3 tercihini seçip alt kısma ise mail.alanadiniz.com veya mail.markum.net yazınız.

6. Aşama: Hesap Adı kısmına mail adresinizi, parola kısmına ise bu mail adresine ait şifrenizi yazınız.

 

7. Aşama: Sonu tıklayarak işlemi bitiriniz.

 

Aşağıdaki aşamaları takip ederek hesap kurulumu yapabilir, e-postalarınızı Outlook 2003 üzerinden alabilirsiniz.

1. Aşama: Araçlar menüsü altından e-posta hesaplarını açınız.

2. Aşama: Yeni e-posta ekle seçeneğini tercih ediniz.

3. Aşama: POP3 seçeneğini işaretleyiniz.

4. Aşama: Adınız kısmına görünmesini istediniz adınızı yazınız ve altına e-posta adresinizi giriniz. Oturum açma bilgilerinde kullanıcı adı kısmına e-posta adresinizi, hemen altına ise bu hesabınıza ait parolanızı yazınız. Sunucu bilgileri kısmına mail.alanadiniz.com veya mail.markum.net yazınız.TTNET ADSL Kullanıcıları için önemli uyarı:
Türk Telekom, SPAM trafiğini azaltmak amacıyla yeni bir uygulama başlatmaya karar vermiştir. Uygulama kapsamında TTNET, dinamik IP kullanan ADSL kullanıcılarının 25. porttan mail gönderimine izin vermeyecektir. Mail gönderimleri için, 25 numaralı port yerine 587 numaralı port kullanılacaktır. Bu uygulamadan olumsuz etkilenmemek için, kullandığınız mail programında hesap ayarlarınızın Giden Sunucu portunu 587 olarak değiştirmelisiniz!
 
Port değişikliği için "Diğer Ayarlar" butonuna tıklayın ve 25 olan Giden Sunucu portunu 587 olarak değiştiriniz.

5. Aşama: Son'u tıklayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Content 4

Türkiye' de E-Postalar Spam'den Temizleniyor 

Türkiye'de İnternet ortamının en önemli sorunlarından SPAM (İstenmeyen E-posta) ile mücadele için ilk adımı atan TTNET, Çizgi Telekom, DorukNet ve Mynet'in pilot projesi başarıya ulaştı, şimdi sıra 25. Port bloklama çalışmasını tüm Türkiye genelinde uygulamaya geldi !

Türkiye'nin lider internet servis sağlayıcısı TTNET, e-posta hizmeti veren diğer yer sağlayıcılarından Çizgi Telekom, DorukNet ve Mynet ile birlikte hem ülke itibarına katkı sağlamak hem de müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla istenmeyen e-postaların (SPAM) azaltılması için Nisan ayında başlattığı pilot projeyi tamamladı.

SPAM yayan programların, yoğun olarak kullandığı 25. Port bloklanarak, bu port üzerinden yapılan e-posta gönderimleri engellendi ve daha güvenli olan 587. Port'un kullanılması müşterilerden istendi. 

Dünya genelinde SPAM sorununa çözüm olarak kullanılan bu yöntem ile Türkiye'de ilk aşamada pilot çalışma kapsamındaki 10 ilde SPAM mesajlarının sayısında kayda değer oranda bir düşüş gerçekleşti. Pilot çalışma sonuçlarını görmek için lütfen tıklayınız.

Pilot Çalışmada neler yapıldı?

 • Pilot çalışma;  TTNET'in önderliğinde Mynet, Çizgi Telekom ve DorukNet'in katılımıyla yapıldı. Çalışma kapsamında, 25. Port engellenerek 587. Port'un müşteriler tarafından kullanılması istendi.
 • Pilot çalışma; Aydın, Bayburt, Diyarbakır, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Sivas, Tokat ve Trabzon illerini kapsadı.
 • Pilot çalışmaya katılan Yer sağlayıcılar tarafından, müşterilerine 25. Port'tan 587. Port'a nasıl geçiş yapacakları konusunda bilgilendirme mesajı atılarak müşterilerin port değişikliklerini 15 Nisan 2009 tarihine kadar yapmaları istendi.
 • Pilot çalışmanın tüm detayları www.ttnet.com.tr'de ana sayfada ve detaylarıhttp://www.ttnet.com.tr/web/198-1025-1-1/tr/ttnet/bunlari_biliyor_musunuz_/simdi_e-posta_kutunuz_daha_guvenliadresinden müşterilere duyuruldu.
 • 16 Nisan 2009 tarihinden itibaren yaklaşık 200 bin kullanıcının 25. Port'u aşamalı olarak bloklandı.
 • Mynet, DorukNet, Çizgi Telekom ve TTMail'den hizmet alan müşteriler herhangi bir sorun yaşamaları durumunda ilgili firmaların Müşteri Hizmetleri tarafından gerekli desteği aldı. Diğer e-posta sağlayıcılarından hizmet alan ve pilot çalışmadan etkilenen aboneler ise 444 0 375 TTNET Müşteri Hizmetleri'ni arayarak 25. Port'larını tekrar açtırabildi. 

Tüm Türkiye için SPAM Önlem Çalışma Esasları

BTK nezdinde ve yer sağlayıcı firmaların katılımı ile yapılan toplantıda pilot çalışma sonuçları paylaşıldı ve toplantıda alınan karar sonucunda bu çalışmanın tüm Türkiye için yapılmasına karar verildi.

Şimdi kalan 71 ilde 25. Port bloklanacak, bu port üzerinden yapılan e-posta gönderimleri engellenerek daha güvenli olan 587. Port'un kullanılması müşterilerden istenecektir. 

Kalan 71 ilin 3 fazda bloklanmasına karar verildi.

1. Faz: 15 Haziran
2. Faz: 05 Temmuz
3. Faz: 25 Temmuz

İlgili fazlarda 25. Portu bloklanacak illerin dağılımını görmek için tıklayınız

Faz-1'in bitimiyle birlikte elde edilen çıktılar değerlendirilecek, bu çıktılar ışığında gerek duyulması halinde Faz 2 ve Faz 3'ün süreleri yeniden belirlenecek, gerek duyulmaması halinde belirlenen plana göre uygulama tamamlanacaktır. Bazı iller gerek yoğunluk gerekse teknik altyapı nedeniyle bir kaç faza bölünerek bloklanacaktır. Örneğin, yoğunluk nedeniyle 3 büyük şehir (İstanbul, Ankara, İzmir) üçe bölünerek bloklanacaktır.

E-posta gönderiminde sorun yaşayan müşterilerimiz e-posta hizmeti aldıkları firmalara başvurarak 25. Port'larının 587. Port'a değiştirilmesi konusunda destek alacaklardır. Herhangi bir nedenden dolayı sorunu giderilemeyen müşterilerimiz 444 0 375 TTNET Müşteri Hizmetleri'ni arayarak destek alabilecektir.

Port Değişikliğinden Etkilenmeyenler

 • Web tabanlı e-posta hizmeti alan hiçbir müşteri sorun yaşamayacaktır.
 • Gmail, Yahoo, Hotmail gibi e-posta sağlayıcıları istemci bazlı hizmetlerinde 25. Port kullanmadığı için bu hizmetleri kullananlar etkilenmeyecektir.
 • Statik IP'li olan e-posta sunucusu, ADSL erişimi kullanan firmaların kullanıcıları etkilenmeyecektir.
 • Kurumsal şirket çalışanları genelde VPN ya da OWA gibi web tabanlı erişimler kullandıkları için sorun yaşamayacaktır.
 • Yurtdışından istemci kullanarak e-posta hizmeti alan müşterilerin çoğunluğu port 25 kullanmadığı için etkilenmeyecektir.

Port Değişikliğinden Etkilenen Müşterilerimiz İçin Yapılması Gerekenler

Outlook, Outlook Express vb. e-posta programları ile e-postalarını kullanan müşterilerimizin ayarlarında değişiklik yapması gerekmektedir.

Öncelikle, e-posta hizmeti aldığınız firmanın 587. port hizmetini aktif hale getirdiğini teyid etmeniz gerekmektedir. Aktif hale getirilmiş ise, kendi e-posta programlarınızda giden sunucu olarak 25. port kullanımı yerine 587. port değişikliğini yapabilirsiniz. Aşağıda örnek olması için birkaç e-posta programında değişikliğin nasıl yapılabileceği ile ilgili örnekleri bulabilirsiniz. Bu ayarlar sadece örnek olarak verilmiş olup kendi ayarlarınız için e-posta hizmeti sağlayıcınızla görüşmeniz gerekmektedir.

Outlook 2003 587. Port geçiş ayarları için tıklayınız.

Outlook 2007 587. Port geçiş ayarları için tıklayınız.

Outlook Express 587. Port geçiş ayarları için tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorulara ulaşmak için lütfen tıklayınız.

SPAM (İstenmeyen E-posta) konusunda yapılan pilot çalışma ve detaylı bilgilendirmeye ulaşmak için de lütfen tıklayınız.

Eskişehir Bilişim İletişim San. ve Tic. A.Ş.
Organize Sanayi Bölgesi Şehitler Bulvarı No:1
26110 Odunpazarı/ESKİŞEHİR

 
info@eso-es.net
0 222 236 03 75
0 800 341 0 341

© 2018 Tüm hakları saklıdır
iştirakidir
Sayfa 0.0021 saniyede oluşturuldu
ESO EOSB